Bronsemerkeprøven er en uoffisiell konkurranse der hundefører og hund sammen skal demonstrere at de behersker de grunnleggende elementene innen den aktuelle grenen.
Gjennom kurset får hundefører et solid grunnlag av kunnskap og ferdigheter, som både legger til rette for videre utvikling og gir motivasjon for mer konkurranserettet trening.
Etter fullført kurs skal hundefører være i stand til å melde seg opp til Bronsemerkeprøven i den aktuelle grenen.
For hundeførere, med hunder som har gått hverdagslydighetskurs eller som kan grunnleggende lydighet. Fører bør være motivert til å trene målrettet, også mellom hver samling.
Regler og momenter som skal inngå i en bronsemerkekurset, enten for agility eller lydighet, fremkommer av aktuelt regelverk for grenen.
Alle prøveregelverk finnes på hjemmesiden til NKK - Regelverk jakt og sport - NKK
Godkjent NKK instruktør trinn 1 med konkurranse erfaring, samt autorisert dommer i grenen. Mer utfyllende krav fremkommer av prøveregelverket.
Antall instruktører må stå i samsvar med antall deltakere – dvs over 6 deltakere bør det være to instruktører
Etter kurset kan deltakerne melde seg opp til å ta Bronsemerkeprøven. Denne prøven inngår ikke i kursplanen, og er et tillegg for de av kursdeltakerne som ønsker det.
Studieplanen erstatter tidligere studieplan nr 1675
