Læringsmål
Formålet med kurset er å utdanne kursledere til DNTs turlederutdanning. Etter endt kurs skal den enkelte deltaker ha god kunnskap om DNT, turlederutdanningen og kurslederrollen. Ha god kunnskap om og beherske ledelse av turlederkurs. Ha god kunnskap om og beherske friluftslivsdidaktikk. Ha god kunnskap om og beherske deltagerevaluering. Og ha god kunnskap om og beherske sikkerhet i friluftslivsveiledning.
Målgruppe og ev. krav til forkunnskaper
Kurset er tilgjengelig for sommer- og vinterturledere i DNT som er motivert for å lede DNTs turlederkurs.
Opptakskrav
- Godkjent DNT turleder, minimum sommerturleder.
- Har ledet ulike turer i DNT´s medlemsforeninger og vise til lang erfaring / formell. kompetanse innen friluftsliv.
- Motivert for å lede DNT´s turlederkurs.
- Anbefaling av en av DNTs medlemsforeninger, legges med søknad.
Anbefalt erfaring
- Erfaring som observatør / kurslederaspirant på DNT´s turlederkurs.
- Innehar pedagogisk erfaring / utdanning.
Det anbefales inntil seks deltakere per instruktør, maks 12 deltakere pr. kurs.
Innhold
Veiledende kursprogram
Kveld 1
Kursstart
Ca. 1 time
(Utendørs)
- Velkommen, informasjon om kursprogram og læringsmål, tider og undervisningsopplegg og presentasjon av hverandre.
- Mål: skape trygt læringsmiljø og igangsette gruppeprosessen.
- Intro gruppedynamikk og relasjonsbygging.
Ca. 1 time
- Kveldsmat
- Kvelds ferdaråd – hvordan har den enkelte det og info om morgen dagen.
- Innlosjering
Dag 1
Ca. 30 min
- Morgen ferdaråd – hvordan har den enkelte det og info om dagen. Mål: sette fokus på viktigheten av ferdaråd gjennom å oppnå inkludering og lik situasjonsforståelse i gruppen.
Ca. 1,5 time
- Ha god kunnskap om DNT, turlederutdanningen og kurslederrollen.
Ca. 1,5 time
- Ha god kunnskap om og beherske tur- og kursledelse.
Lunsj
Ca. 1,5 time
- Ha god kunnskap om og beherske friluftslivsdidaktikk.
- Ved undervisning av didaktiske relasjonsmodellen bør kurslederne anvende konkret eksempel i undervisningen, f.eks. elvekryssing…
Ca. 1,5 time
- Kursledere gjennomfører undervisning etter undervisningen omdidaktiske relasjonsmodellen i f.eks. elvekryssing på sommerturlederkurs. Fokus på følge opp planlagt undervisning, spesielt valgt av innhold, metode, evaluering og sikkerhet.
Middag
Ca. 1,5 time
- Samarbeidsoppgave, forberedelser av undervisning til dag 2.
Ca. 30 time.
- Kvelds ferdaråd – hvordan har den enkelte det, hvordan har dagen vært, hva har vært læringsrikt, info om morgen dagen.
Dag 2
Ca. 30 min
- Morgen ferdaråd – hvordan har den enkelte det og info om dagen.
Ca. 6 timer.
Ledelse, didaktikk, evaluering og sikkerhet i friluftslivsveilending er en rød tråd gjennom den praktisk gjennomføring av følgende temaer:
Læringsressurser (utstyr, bøker, filmer, lenker etc.)
Anbefalt litteratur
• Kurslederhåndboka, Den Norske Turistforening. 2015.
• Friluftslivspedagogikk, Linda Hallandvik og Jannicke Høyem (red.), 2019.
• Friluftslivsveiledning vinterstid, Andre Horgen. 2015.
S. 18-35, 36-50, 94-101, 223-230, 313-321 og 324-326.
• Turlederboka, Den Norske Turistforening. 2010.
Utstyr for deltakere
Robuste og varme klær til å oppholde seg ute. Dagstursekk, sitteunderlag, kompass og kartmappe, kniv, fyrstikker, skrivesaker, hodelykt og førstehjelp- og sikkerhetsutstyr, samt sovepose eller lakenpose. DNT stiller med annet nødvendig utstyr hvis ikke spesifisert.
Organisering og arbeidsmåter
Kurset må gjennomføres i et relevant naturmiljø, der kurset kan anvende naturmiljøet for å dekke læringsmålene. Det må være mulighet for undervisning både inne og ute. Anbefales at kurset gjennomføres på et sted med tilgang til matservering.
Kurset skal være til eksempel for kurskultur og veiledning på DNT´s turlederkurs. Kurset anvender ferdaråd morgen og kveld som en av metodene for å sette fokus på denne kulturen og ledelsesformen. Undervisningen vil veksle mellom teori og praktiske oppgaver, både inne og ute. Deltagerne har en aktiv rolle gjennom hele kurset og bidrar faglig med refleksjoner og forhåndstildelte oppgaver. Kurset skal være naturvennlig og sporløst. Deltakerne bør i god tid før kurset ha tilgang på informasjon om kursets innhold, program, forhåndsoppgaver, kostnader, oppmøtested og -tid, varighet, samt nødvendig personlig utstyr.
Undervisningen består av økter med teori hvor deltagerne blir involvert gjennom diskusjon og refleksjon, etterfulgt av praktisk oppgaver og øvelser innen temaet. Deltakerne jobber i små grupper, med fokus på samarbeid og oppgaveløsning under veiledning. Kurset har stort fokus på læring gjennom praksis, refleksjon og veiledning.
Ved gjennomføring av kurset er det et mål at ingen skal bli skadet eller eksponert for potensiell skade. Kursledere skal kjenne til og følge arrangørens retningslinjer for helse-, miljø og sikkerhet.
Krav til lærer/instruktør
Krav til arrangør: Samarbeid med DNT sentralt om gjennomføring.
Krav til instruktør: Kursledere bør være erfarende kursledere i fra alle nivåer av turlederstigen. Minimum en av kurslederne bør inneha ha formell høyskole utdanning innen friluftsliv. Anbefales at kursledere utvelges i samarbeid med DNT sentralt.
Avsluttende prøve/eksamen
Kurset er bestått/ikke bestått. Deltageren evalueres opp imot seminarets læringsmål, selvinnsikt, læringsvilje, holdninger, egnethet, aktiv og konstruktiv deltagelse Ved evaluering utarbeider deltagerne i samarbeid med kursledere en egenutviklingsplan. Dette for å bidra til videre utvikling etter endt kurslederkurs. Ved bestått kurslederkurs tildeles kursbevis og sertifisering som DNT kursleder.
Utfyllende opplysninger
Læringsmål og relaterte delmål
Ha god kunnskap om DNT, turlederutdanningen og kurslederrollen.
-Ha kunnskap om hva en fellestur i DNT er.
-Ha kunnskap om hva et turlederkurs er.
-Ha kunnskap om kursleder og turlederrollen.
-Ha kunnskap om DNT´s tur- og kurskultur.
-Ha kunnskap om turlederstigen.
-Ha kunnskap om rammer til et turlederkurs.
-Diskutere friluftsliv og naturopplevelser.
Ha god kunnskap om og beherske ledelse av turlederkurs.
-Ha kunnskap om situasjonsbestemt ledelse.
-Ha kunnskap om transparent ledelse.
-Ha kunnskap om gruppedynamikk og læringsklima.
-Ha kunnskap om kommunikasjon og utøvdlederskap.
Ha god kunnskap om og beherske friluftslivsdidaktikk.
-Ha kunnskap om didaktiske relasjonsmodellen.
-Ha kjennskap til ferdighetsmodellen.
-Ha kunnskap om hvordan undervise praktiske ferdigheter og relasjonelle ferdigheter.
-Ha kunnskap om simulering og rollespill på turlederkurs.
-Kjenne til styring av læring- og mestringsoppgaver.
-Ha kunnskap til læringsmiljø og egnet kursområde.
Ha god kunnskap om og beherske deltagerevaluering.
-Ha kunnskap om forventingsavklaring og selvrefleksjon.
-Ha kunnskap om deltager evaluering og vurdering underveis i kurs.
-Ha kunnskap om evalueringsmetoder og tilbakemeldingsteknikk.
-Ha kunnskap om hva som skal til for å bestå turlederkurs.
Ha god kunnskap om og beherske sikkerhet i friluftslivsveilending.
-Ha kunnskap om tur etter evne.
-Inneha tilstrekkelig handlingskompetanse til å håndtere krevende situasjoner.
-Ha kjennskap til risikofelleskap.
-Ha kjennskap til Menneskelig faktor.
-Ha kunnskap om hvordan ivareta sikkerhet i søken etter læring.
-Ha kunnskap om loververk og forskrifter som angår turlederkurs og fellestur i DNT.
Studieplanen er laget sammen med